Najlepiej poddać się kompleksowemu leczeniu stomatologicznemu jeszcze przed zajściem w ciążę. Ale równieź w trakcie ciąży można, a nawet należy leczyć zęby. Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości, koniecznie trzeba skontaktować się ze stomatologiem.
Próchnica albo stan zapalny rozwijający się w jamie ustnej są czynnikami mogącymi zagrażać dziecku. Im szybciej przyszła mama zdecyduje się na leczenie, tym jej sytuacja jest korzystniejsza. Zaniechanie leczenia z powodu obiegowych opinii, że wizyta w gabinecie może być szkodliwa dla dziecka, może spowodować powiększenie się ubytku zęba lub powstanie ostrego stanu zapalnego
Nieleczone choroby jamy ustnej pogłębiają się: stan zapalny sam nie zniknie, a ból będzie narastał. Zwlekając z wizytą u stomatologa narażamy dziecko na wpływ toksyn bakteryjnych oraz na stres spowodowany dyskomfortem związanym z chorobą.
Nawet w ciąży moźna korzystać ze znieczulenia. Nie ma sensu narażać dziecko i siebie na ból i dyskomfort. Są dostępne środki znieczulenia miejscowego, które można stosować w ciąży.
Leczenie farmakologiczne podczas ciąży powinno być ograniczone do minimum, a decyzja o wizycie u stomatologa podjęta jak najwcześniej po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości w jamie ustnej. Może to wyeliminować konieczność zastosowania antybiotyków.