Endodoncja

Endodoncja, zwana popularnie leczeniem kanałowym, polega na ręcznym i mechanicznym oczyszczeniu kanałów korzeniowych z zakażonej miazgi i tkanki zęba, a następnie szczelnym i dokładnym ich wypełnieniu.

Leczenie endodontyczne jest konieczne w przypadku nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi lub martwicy miazgi zęba. Najczęstszą przyczyną powstania takich stanów miazgi jest infekcja bakteryjna. Bakterie mogą przedostać się do miazgi zęba od strony jego korony albo od strony korzenia. Dlatego tak istotne jest wczesne usuwanie niewielkich ubytków i regularne sprawdzanie szczelności starych wypełnień.

Niekiedy martwica miazgi może być spowodowana mechanicznym urazem zęba, powodującym przerwanie odżywiającego ząb pęczka naczyniowo-nerwowego.

Leczenie - po skutecznym znieczuleniu - rozpoczyna się od usunięcia chorych tkanek zęba. Dzięki zapewnieniu dostępu do komory zęba, moźliwe jest usunięcie miazgi z kanałów.

Specjalistyczny sprzęt - Endometr (Raypex 5) i aparat RTG (Kodak 2100) - pozwala lekarzowi precyzyjnie wypełnić kanały. Nowoczesne materiały i preparaty odkażające znacznie zwiększają szanse na długie zachowanie zęba.